Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

Więcej informacji można znaleźć w Polityce Cookies.

Nazwa Wydanie dowodu osobistego
Opis Dowód osobisty jest dokumentem stwierdzającym tożsamość i obywatelstwo polskie osoby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz innych państw członkowskich Unii Europejskiej, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii Europejskiej oraz państw niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, których obywatele mogą korzystać ze swobody przepływu osób na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi oraz na podstawie jednostronnych decyzji innych państw, uznających ten dokument za wystarczający do przekraczania ich granic.

Prawo do posiadania dowodu osobistego przysługuje każdemu obywatelowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Pełnoletni obywatel Rzeczypospolitej Polskiej zamieszkujący na jej terytorium jest obowiązany posiadać dowód osobisty.
Miejsce Referat Spraw Społecznych i USC
I piętro - pok. nr 12
Informacja Tel: (33) 499 00 66 wew. 16
Inspektor - Małgorzata Duraj
fax: (33) 499 00 66 wew. 26
Podstawa prawna Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz.U. 2016 poz. 391), Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 stycznia 2015 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego oraz sposobu i trybu postępowania w sprawach wydawania dowodów osobistych, ich utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu (Dz. U. 2015 poz. 212).
Wymagane dokumenty Wniosek o wydanie dowodu osobistego

Wniosek można składać w formie pisemnej lub w formie dokumentu elektronicznego na zasadach określonych w ustawie z dnia 17 lutego 2005 roku o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz.U.2014 poz. 1114 - tekst jednolity)

Wniosek o wydanie dowodu osobistego składa:

- osobiście wnioskodawca
- jeden z rodziców - w przypadku osoby małoletniej, której do skończenia 18 roku życia pozostało więcej niż 30 dni.
- osoba, której do skończenia 18 roku życia pozostało 30 lub mniej dni składa wniosek osobiście.
- jeden z rodziców w przypadku osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie pozostającej pod władzą rodzicielską
- opiekun prawny w przypadku osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie nie pozostającej pod władzą rodzicielską
- kurator w przypadku osoby ubezwłasnowolnionej częściowo

Złożenie w siedzibie organu gminy wniosku o wydanie dowodu osobistego osobie nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych wymaga jej obecności przy składaniu wniosku - wyjątek stanowią osoby, które nie ukończyły 5 roku życia.

Wniosek o wydanie dowodu osobistego można złożyć w dowolnym urzędzie miasta/gminy na terenie całego kraju.

Do wniosku o wydanie dowodu osobistego złożonego w formie pisemnej dołącza się:

- dokument ze zdjęciem - do wglądu w przypadku składanego wniosku o wydanie pierwszego dowodu osobistego przez osobę pełnoletnią
- do wglądu - dotychczasowy dowód osobisty lub ważny dokument paszportowy przy wymianie dowodu osobistego
- kolorową fotografię osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego o wymiarach 35 × 45 mm, wykonaną na jednolitym jasnym tle, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazującą wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami. Fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku. Fotografia dołączana do wniosku składanego w postaci papierowej powinna być wykonana na papierze fotograficznym lub papierze fotograficznym przeznaczonym do drukarek.

Do wniosku o wydanie dowodu osobistego złożonego w formie dokumentu elektronicznego dołącza się:

Plik o wielkości nieprzekraczającej 2,5 MB zawierający fotografię osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego o wymiarach co najmniej 492 x 610 pikseli wykonaną na jednolitym jasnym tle, mającą dobrą ostrość oraz odwzorowującą naturalny kolor skóry, obejmującą wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby twarz zajmowała 70-80% fotografii, pokazującą wyraźnie oczy, zwłaszcza źrenice, i przedstawiającą osobę w pozycji frontalnej, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami. Fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

Wyjątki:

- osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może załączyć do wniosku fotografie przedstawiające osobę w okularach z ciemnymi szkłami - jeżeli dostarczy dokument poświadczający takie uprawnienie ( orzeczenie o niepełnosprawności ). W przypadku składania wniosku o wydanie dowodu osobistego w formie dokumentu elektronicznego dołącza się odwzorowane cyfrowo orzeczenie albo zawierający orzeczenie dokument elektroniczny opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. W przypadku gdy do wniosku o wydanie dowodu osobistego zostało dołączone cyfrowo odwzorowane orzeczenie jego oryginał składa się przy odbiorze dowodu osobistego.

- osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania może dołączyć fotografie z nakryciem głowy -jeżeli dostarczy dokument poświadczający takie uprawnienie (zaświadczenie o przynależności do wspólnoty wyznaniowej ). W przypadku składania wniosku o wydanie dowodu osobistego w formie dokumentu elektronicznego dołącza się odwzorowane cyfrowo zaświadczenie albo zawierający zaświadczenie dokument elektroniczny opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. W przypadku gdy do wniosku o wydanie dowodu osobistego zostało dołączone cyfrowo odwzorowane zaświadczenie jego oryginał składa się przy odbiorze dowodu osobistego.
Termin załatwienia sprawy Do 30 dni.
Opłata Bez opłaty.
Pozostałe informacje Posiadacz dowodu osobistego ma obowiązek wymienić ten dokument w razie:

- zmiany danych ,które zamieszcza się w dowodzie osobistym (oprócz zmiany nazwy organu, który wydał dowód osobisty) .
- uszkodzenie dowodu osobistego lub zaistnienie innej okoliczności utrudniającej ustalenie tożsamości osoby (należy wystąpić o wymianę niezwłocznie) .
- upływu terminu ważności dowodu osobistego ( należy wystąpić o wymianę nie później niż na 30 dni przed upływem terminu ważności dowodu osobistego).

W przypadku nie wymienienia dowodu osobistego z powodu zmiany danych, dowód osobisty ulegnie unieważnieniu po 4 miesiącach od daty zmiany danych zamieszczonych w dowodzie.

UWAGA:

- dowody osobiste wydane przed dniem 1 marca 2015 r. zachowują swoją ważność do upływu terminów w nich określonych,
- zmiana adresu zameldowania umieszczonego na dowodach osobistych wydanych na podstawie ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 roku o ewidencji ludności i dowodach osobistych nie stanowi podstawy do ich wymiany.

Odebrać dowód osobisty może:

- osobiście wnioskodawca,
- rodzic albo opiekun prawny w przypadku osób nieposiadających zdolności
do czynności prawnych
- osoba ubiegająca się o wydanie dowodu osobistego lub rodzic albo kurator
w przypadku osób posiadających ograniczoną zdolność do czynności
prawnych
                         
Odbiór dowodu osobistego wydanego osobie nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych wymaga jej obecności chyba, że osoba ta była obecna przy składaniu wniosku lub nie ukończyła 5 roku życia.

Przy odbiorze dowodu osobistego osoba ubiegająca się o wydanie dowodu osobistego przedkłada dotychczasowy dowód osobisty, o ile nie została zgłoszona jego utrata.

Osoba, która utraciła dowód osobisty, jest zobowiązana:

- niezwłocznie zawiadomić o tym najbliższy organ gminy lub właściwą ze względu na miejsce pobytu polską placówkę konsularną.
- niezwłocznie wystąpić o wydanie nowego dowodu osobistego.

Możliwość odbioru dowodu osobistego można sprawdzić na stronie internetowej obywatel.gov.pl wpisując numer wniosku o wydanie dowodu osobistego. Numer wniosku o wydanie dowodu osobistego znajduje się na potwierdzeniu złożenia wniosku, które otrzymuje wnioskodawca

Przy odbiorze dowodu osobistego cudzoziemiec, który nabył obywatelstwo polskie, zwraca dokument potwierdzający legalność jego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wydany przez właściwy organ jeśli taki dokument był cudzoziemcowi wydany i nie został zwrócony po doręczeniu dokumentu potwierdzającego nabycie obywatelstwa polskiego

W przypadku niemożności osobistego złożenia wniosku lub osobistego odbioru dowodu osobistego z powodu choroby, niepełnosprawności lub innej nie dającej się pokonać przeszkody osoby proszone są o kontakt telefoniczny 33 499 00 66 w.16 celem zapewnienia przyjęcia wniosku lub odbioru dowodu osobistego w miejscu pobytu tych osób jeżeli pozwalają na to okoliczności w jakich się znajdują.
Szczegóły publikacji
Szczegóły publikacji
Data ost. zmiany 2017-02-10 12:30:37
Data utworzenia 2017-02-10
Data udostępnienia 2017-02-10 12:23:00
Osoba odpowiedzialna Małgorzata Duraj
Udostępnił Barbara Kaleta